Bajnokveréssel kezdődött

2013.01.20. 14:02 Ryan O'Brien

Elindult az NHL 2012–2013-as idénye és rögtön néhány váratlan eredménnyel. A tavalyi bajnok Los Angeles Kings simán kikapott otthon a Chicagótól. A Toronto Montréalban tudott nyerni. A St. Louis nagyon megverte, lenullázta a Detroitot, az Anaheim pedig hete vágott a Vancouver otthonában. Az újoncok nagy napja volt ez. Minden lényeges tudnivaló és videók a hajtás alatt.

1. játéknap, 2013. január 19.

Philadelphia Flyers–Pittsburgh Penguins 1-3 (0-2, 1-0, 0-1)

Philadelphia, Wells Fargo Center, 19 994 néző, vezette: Dennis LaRue, Kevin Pollock.
G.: Giroux (Hartnell, B. Schenn, 40:23), ill. Kennedy (Martin, Niskanen, 4:40, PP), J. Neal (Malkin, 7.20), Kunitz (Martin, 59:48, PP, EN).
Kiállítás: 10 perc, ill. 6 perc. Emberelőny: 3/2, ill. 5/0. Kapusok: Fleury 26/27, ill. Brizgalov 24/26.

Marc-Andre Fleury karrierjének 227. győzelmével kezdődött a szezon első meccse. A szurkolók már nagyon várták a találkozót, ennyi néző még sosem látta a Flyerst alapszakaszi meccsen. A meccs legjobbja az a James Neal lett, aki 2011-ben került Pittsburghbe, tavaly egészen zseniális szezont zárt, 80 meccsen 81 pontig (40+41) jutott.

Winnipeg Jets–Ottawa Senators 1-4 (1-1, 0-1, 0-2)

Winnipeg, MTS Centre, 15 004 néző, vezette: Gord Dwyer, Stephen Walkom.
G.: Byfuglien (Enström, Ladd, 6:00, PP), ill. M. Michalek (Wiercioch, 16:02), C. Neil (Karlsson, Greening, 37:12), Karlsson (Goncsar, 52:15, PP), Turris (Methot, Karlsson, 57:50).
Kiállítás: 14 perc, ill. 6 perc. Emberelőny: 2/1, ill. 6/1. Kapusok: Pavelec 33/37, ill. Anderson 27/28.

Erik Karlsson vezérletével nyert az Ottawa Winnipegben, a 22 éves svéd, gólja mellett két gólpasszt is adott. A Senatorsban immár 13. idényben is Daniel Alfredsson a csapatkapitány, ilyen hosszú ideig még senki sem töltötte be egyetlen csapatnál sem ezt a tisztséget.

Los Angeles Kings–Chicago Blackhawks 2-5 (0-3, 1-1, 1-1)

Los Angeles, Staples Center, 18 545 néző, vezette: Marc Joannette, Frederick L’Ecuyer.
G.: Scuderi (Fraser, Clifford, 38:37), Nolan (Greene, Clifford, 49:20), ill. P. Kane (Hossa, 3:41, PP), Hossa (Carcillo, Seabrook, 12:57), Frolik (Kruger, Leddy, 14:11), Toews (P. Kane, 21:16), Hossa (Toews, 49:35).
Kiállítás: 10 perc, ill. 10 perc. Emberelőny: 5/1, ill. 5/0. Kapusok: Quick 17/22, ill. Crawford 19/21.

Alig több mint 21 perc után eldöntötte a Chicago a meccset, akkor már 4-0-ra vezetett a Blackhwaks elsősorban a szlovák Marian Hossa remek játékának köszönhetően, akinek 2 gólja és gólpassza a meccs legjobbja címet is ért. A bajnoki gyűrűket és a díjakat a meccs elején átvevő Kingset is teltház várta. A hazaiak legjobbjai mondtak csődöt ezen a meccsen, Mike Richards, Simon Gagne és Dustin Brown összesen -9-es plusz/mínusz mutatóval zárt, előbbi kettő még kapura sem lőtt.

Boston Bruins–New York Rangers 3-1 (1-0, 1-1, 1-0)

Boston, TD Garden, 17 565 néző, vezette: Tom Kowal és Chris Lee.
G.: Lucic (Krejci, Ference, 14:14), Paille (G. Campbell, 28:20), J. Boychuk (P. Bergeron, 48:13), ill. B. Richards (Nash, Girardi, 32:50).
Kiállítások: 30 perc, ill. 24 perc. Emberelőny: 7/0, ill. 5/0. Kapusok: Rask 20/21, ill. Lunqvist 31/34.

Ideges hangulatú meccs volt, összesen 54 perc kiállítással, Milan Lucic a harmadik harmadban 10 perces kizárást kapott. Rick Nash egy gólpasszal mutatkozott be a Rangersben. A hazaiaknál Tuukka Rask kezdett és védett majdnem hibátlanul. A Bruins folytatta a jó sorozatát, a legutóbbi szezonban amikor két harmad után vezetett 32 meccsből egyet sem veszített el.

Montréal Canadiens–Toronto Maple Leafs 1-2 (0-1, 0-1, 1-0)

Montréal, Centre Bell, 21 273 néző, vezette: Brad Watson, Brad Meier.
G.: Gionta (Plekanec, Diaz, 53:51, PP), ill. Kadri (Kessel, Kostka, 4:51, PP), Bozak (Kessel, Phaneuf, 28.12, PP).
Kiállítás: 15 perc, ill. 15 perc. Emberelőny: 5/1, ill. 5/2. Kapusok: Price 24/26, ill. Scrivens 21/22.

Nagyszerűen védett Ben Scrivens karrierje 13. NHL-meccsén. A 26 éves kapus remekül helyettesítette a sérült James Reimert. Scrivens természetes a védelmet dicsérte, aki szerinte remekül védekezett ezen a meccsen. A meccs legjobbja az első gólt szerző Nazim Kadri lett. Furcsa meccs volt Michael Terriennek, a Canadiens edzője szülővárosa csapata ellen, vereséggel ünnepelte 500. meccsét a kispadon. A Montrealban a 18 éves amerikai, Alex Galchenyuk első NHL-meccsét játszotta, 13:06 percet töltött a jégen. A másik oldalon Randy Carlyle első „teljes” szezonját kezdte a Maple Leafs kispadján, tavaly március 2-án nevezték ki. A Toronto a meccs előtt nevezte ki Clarke MacArthurt és Joffrey Lupult alternatív kapitánynak.

New York Islanders–New Jersey Devils 1-2 (0-0, 0-1, 1-1)

Uniondale, Nassau Coliseum, 16 170 néző, vezette: Kelly Sutherland, Mike Hasenfrartz.
G.: Hamonic (Grabner, Okposo, 47:12), ill. Zajac (Kovalcsuk, Tallinder, 34:01), Clarkson (Elias, Tedenby, 48:17).
Kiállítás: 4 perc, ill. 8 perc: Emberelőny: 4/1, ill. 2/0. Kapusok: Nabokov 26/28, ill. Brodeur 18/19.

Hiába egyenlített a New York Islanders, 65 másodperccel a találatuk után David Clarkson eldöntötte a meccset. A Devilsszel 8 éves szerződést kötő Travis Zajac is betalált, Ilja Kovalcsuk gólpasszt adott. A vendégeknél jégre lépett a tavaly a 28. helyen draftolt Stefan Matteau is, a negyedik sorban, Jacob Josefson és Cam Janssen mellett kapott helyet.

Tampa Bay Lightning–Washington Capitals 6-3 (2-1, 1-2, 3-0)

Tampa, Tampa Bay Times Forum, 19 204 néző, vezette: Eric Furlatt, Ghislain Hebert.
G.: Brewer (Carle, St. Louis, 6:24), Lecavalier (Aulie, 9:09), St. Louis (Lecavalier, Conacher, 25:11, PP), St. Louis (Stamkos, Purcell, 44:57, PP), Conacher (Purcell, 53:24), Brewer (Purcell, Stamkos, 56:42, PP), ill. Ward (Wolski, Poti, 8:25, PP), Ward (Chimera, Carlson, 21:59), Wolski (Ribeiro, Hamrlik, 38.15).
Kiállítások: 10 perc, ill. 16 perc. Emberelőny: 7/3, ill. 4/1. Kapusok: Lindback 27/30, ill. Holtby 28/34.

Úgy kezdődött a meccs, hogy a Bols az első hat percben kapura sem lőtt, aztán 20 perc után vezetett, majd az utolsó harmadbn kiütötte a Washington. A Tampában remekül sikerült Cory Conacher bemutatkozása, első NHL-meccsén gólt lőtt, gólpasszt adott. Conacher eddigi AHL-s pályafutása során 116 meccsen 114 pontot gyűjtött. Nem ment ilyen jól Alekszandr Ovecskinnak, mind a négy lövését olvasta Anders Lindback. A meccs legjobbja, Martin St. Louis három ponttal kezdett.

Florida Panthers–Carolina Hurricans 5-1 (4-0, 1-1, 0-0)

Sunrise, BB&T Center, 19 688 néző, vezette: Dave Jackson, Dean Morton.
G.: Huberdeau (Mueller, Kovaljov, 03:37), B. Campbell (06:42, PP), B. Campbell (Kovaljov, Weiss, 16:47, PP), Usphall (Huberdeau, Fleischmann, 17:27, PP), Kovaljov (Huberdeau, Kuba, 23:35), ill. Dwyer (Pitkanen, Faulk, 29:15).
Kiállítások: 16 perc, ill. 14 perc. Emberelőny: 6/3, ill. 6/0. Kapusok: Theodorre 41/42, ill. Ward 8/12 majd Ellis 12/13.

Sokáig emlékezetes marad ez a meccs Jonathan Huberdeau-nak. A 19 éves kanadai, akit 2011-ben, a harmadik helyen draftolt a Panthers élete első NHL meccsén három pontot szerzett, első gólját is megszerezte, elsőre a meccs legjobbja lett. Nem sokkal maradt el tőle Briam Campbell, aki duplázott, illetve a veterán orosz Alekszej Kovaljov, aki szintén három pontig jutott. Az ugyancsak nem fiatal José Theodore is minden dicséretet megérdemel, 41-szer védett jól.

St. Louis Blues–Detroit Red Wings 6-0 (2-0, 2-0, 2-0)

St. Louis, Scottrade Center, 20 035 néző, vezette: Greg Kimmerly, Chris Rooney.
G.: Taraszenko (I. Cole, Steen, 6:36), C. Stewart (McDonald, Steen, 14:44, PP), Taraszenko (Shattenkirk, 20:29, PP), Oshie (Pietrangelo, Backes, 36:09, SH), C. Stewart (Shattenkirk, Oshie, 41:15, PP), Berglund (Pietrangelo, Oshie, 54:35).
Kiállítás: 18 perc, ill. 30 perc. Emberelőny: 5/4, ill. 4/0. Kapusok: Halak 14/14, ill. Howard 23/28, majd Gustavsson 7/8.

Ezen a meccsen az újoncok közül Vlagyimir Taraszenko volt a hős. A 21 éves orosz két gólt lőtt, ahogy Chris Stewart is, T.J. Oshie pedig három pontig jutott. Igen gyengén játszott a Detroit, mindössze 14-szer lőtt csak kapura, ennyit kellett védeni Jaroslav Halaknak a szezon első shutoutjához, ami a 23. volt  neki pályafutása során. Taraszenkót 2010-ben, a 16. helyen draftolták. Azóta a KHL-ben erősödött. A szezon előtt sokak szerint az év felfedezettje lesz a fiatalember, a Blues pedig az egyik meglepetéscsapat. Élete első NHL-meccsén, első lövéséből egyből gól lett.

Nashville Predators–Columbus Blue Jackets 2-3 (2-1, 0-1, 0-0, 0-0, 0-1)

Nashville, Bridgestone Arena, 17 113 néző, vezette: Paul Devorski, Kyle Rehman.
G.: Erat (Sz. Kosztyicin, Rinne, 0:39), Ellis (Sz. Kosztyicin, Hornqvist, 17:55, PP), ill. Foligno (Tyutin, Prospal, 16:08, PP), Anyiszimov (Tyutin, Nyikitin. 32:05), Brassard (SO).
Kiállítások: 18 perc, ill. 14 perc. Emberelőny: 1/1, ill. 2/1. Kapusok: Rinne 26/28, ill. Bobrovszkij 32/34.

A telt ház előtt lejátszott meccsen már a 39. másodpercben vezetett a Predators, a végén, a szétlövés hatodik körében mégis elszenvedte idei első vereségét. A két gólpasszig jutó Szergej Kosztyicin lett a mezőny legjobbja. Az első, Rick Nash nélküli meccsen Fjodor Tyutin szállította a Blue Jackets pontjait.

Dallas Stars–Phoenix Coyotes 4-3 (1-0, 1-2, 2-1)

Dallas, American Airlines Center, 18 532 néző, vezette: Ian Walsh, Brian Pochmara.
G.: Jagr (Eriksson, 18:36), Jagr (Robidas, R. Whitney, 38:38, PP), R. Whitney (Jagr, Robidas, 40:31, PP), Eriksson (Jagr, Roy, 53:05), ill. Korpikoski (Vrbata, Lombardi, 29:04, PP), Vrbata (Yandle, Hanzal, 31:53, PP), Vrbata (43:30).
Kiállítás: 12 perc, ill. 8 perc. Emberelőny: 4/2, ill. 5/2. Kapusok: Lehtonen 36/40, ill. Smith 22/26.

Jaromir Jagr visszatért, immár Dallasba és bebizonyította, hogy 40 évesen is a világ legjobbjai közé tartozik. A cseh új csapata első meccsén rögtön négy pontot szerzett, mind a négy dallasi gólban részt vállalt. 1348 meccsen 1661 pontnál tart. A másik oldalon Radim Vrbata 4 lövésből két gól szerzett.

Minnesota Wild–Colorado Avalanche 4-2 (0-1, 3-0, 0-1)

St. Paul, Xcel Energy Center, 19 298 néző, vezette: Rob Martell, Wes McCauley.
G.: Heatley (Parise, M. Koivu, 23:26, PP), Granlund (Spurgeon, Setoguchi, 24:19), Heatley (Parise, M. Koivu, 30:01, PP), Bouchard (Clutterbuck, Brodziak, 48:25), ill. Mitchell (Downie, Hejduk, 2:07), McLeod (Olver, Zanon, 45:09).
Kiállítás: 11 perc, ill. 19 perc. Emberelőny: 7/2, ill. 3/0. Kapusok: Backström 25/27, ill. Varlamov 31/35.

Zach Parise el kezdte törleszteni az érte fizetett 93 millió dollárt. A Wild franchise történetének hatodik legnézettebb meccsén a Minnesota Danny heatley két góljával nyert, a csatár pályafutása során 350. olyan meccsét játszotta, amikor két gólt szerzett, Parise két gólpasszt adott.

Vancouver Canucks–Anaheim Ducks 3-7 (2-2, 0-4, 1-1)

Vancouver, Rogers Arena, 18 910 néző, vezette: Tim Peel, Mike Leggo.
G.: Hamhuis (Hansen, Higgins, 9:53), D. Sedin (Hansen, Edler, 11:23, PP), Edler (H. Sedin, D. Sedin, 49:27, PP), ill. Winnik (S. Koivu, Cogliano, 6:31), Souray (Selanne, 15:23, PP), Winnik (S. Koivu, Cogliano, 23:33), Perry (Selanne, 26:26, PP), Palmieri (Getzlaf, Lydman, 26:37), Selanne (Getzlaf, 39:46, PP), Selanne (Bonino, Souray, 49:49).
Kiállítás: 6 perc, ill. 8 perc. Emberelőny: 4/2, ill. 3/3. Kapusok: Schneider 9/14, majd Luongo 10/12, ill. Hiller 26/29.

Alaposan elintézte a nyitómeccsen ellenfelét az Anaheim. Megint a nagy öreg, Teemu Selanne vitte hátán a Duckst, a 20. szezonját kezdő finn két gólt lőtt és két gólpasszt adott. Selanne az NHL történetének második legidősebb játékosa, aki egy meccsen négy pontot tudott szerezni, 42 évesen és 200 naposan érte ezt el. A csúcstartó továbbra is a legendás Gordie Howe, aki 1971-ben, 42 évesen és 326 naposan volt képes hasonlóra. Komoly gondjai lehetnek a Vancouvernek, ha Roberto Luongót tényleg kénytelenek lesznek eladni. A helyettesnek szánt Cory Schneider 14 lövésből öt gólt kapott, amikor le kellett cseréni.