Az észak-amerikai hoki

Kilencvenhat éves rekord-beállítás

2013.01.27. 13:51 Ryan O'Brien

1917 óta nem fordult elő az NHL történetében olyan, hogy valaki a szezon első négy meccsének mindegyikén legalább két gólt szerezzen. Ez most Patrick Marleau-nak, a San Jose hokisának összejött. Megszerezte az első győzelmét a Los Angeles, a Chicago 1972 óta nem kezdte ilyen jól az idényt. Minden lényeg a hajtás alatt.

8. játéknap, 2013. január 26.

San Jose Sharks–Colorado Avalanche 4-0 (2-0, 2-0, 0-0)

San Jose, HP Pavilion, 17 562 néző, vezette: Mike Hasenfratz, Dennis LaRue.
G.: Marleau (Pavelski, D. Boyle, 16:09, PP), Marleau (J. Thornton, D. Boyle, 17:27, PP), J. Thornton (Clowe, Marleau, 22:32, PP), Irwin (Havlat, Clowe, 37:05).
Kiállítás: 21 perc, ill. 51 perc. Emberelőny: 6/3, ill. 2/0. Kapusok: Greiss 24/24, ill. Varlamov 22/26, ill. Giguere 17/17.

marleau.jpgPatrick Marleau nem mindennapi rekordot állított be. Az NHL történetében 1917 óta nem fordult elő olyan, hogy egy hokis a szezon első négy meccse mindegyikén két-két gólt szerezzen. Marleau már nyolc találtnál tart, az ottawai Cy Denneny 96 éves rekordját állította be. Utoljára Alekszandr Mogilnij volt az a hokis, aki 5 egymás utáni meccs mindegyikén szerzett legalább két gólt. A 33 éves Marleau sorozatban harmadik meccsén szerzett három pontot, természetesen mindkét eredménye franchise-rekord is egyben, négy veretlen találkozó után 11 (8+3) pontnál jár. A Colorado alapszakasz-meccsen 2008. február 6-a óta nem tudja idegenben verni a San Josét. A 25 éves, abszolút újonc Matt Irwin pályafutása első NHL-gólját szerezte, a német kapus, Thomas Greiss pedig NHL karrierje első shutoutját érte el. A Sharksban bemutatkozott Scott Gomez, akit a Montreal küldött el a szezon előtt. Gomez 1999 óta 902 meccset játszott a New Jersey, a New York Rangers és a Montreal Canadiensben, A San Jose egy évre szóló, 700 ezer dolláros szerződést kötött vele még szerdán.

New York Rangers–Toronto Maple Leafs 5-2 (0-2, 1-0, 4-0)

New York, Madison Square Garden, 17 200 néző, vezette: Dan O’Halloran, Francois Charron.
G.: B. Richards (Gaborik, Nash, 25:43), M. Staal (Del Zotto, Gaborik, 47:36), Gaborik (M. Staal, B. Richards, 52:57), B. Boyle (Del Zotto, Stepan, 57:08), Gaborik (Nash, Girardi, 58:45, EN), ill. Grabovszkij (Liles, Kuljomin, 6:25), van Riemsdyk (Liles, MacArthur, 17:15, PP).
Kiállítás: 18 perc, ill. 18 perc. Emberelőny: 4/0, ill. 4/1. Kapusok: Lundqvist 15/17, ill. Reimer 37/41.

0-2-ről fordított a New York Rangers, Marian Gaborik megint két gólt lőtt, mellé két gólpasszt jegyzett. A Rangers ezzel a sikerrel megmenekült attól a szégyentől, hogy 1998-hoz hasonló öt meccsből csak egyet nyerve kezdje a szezont.

Columbus Blue Jackets–Chicago Blackhawks 2-3 (1-1, 0-1, 1-1)

Columbus, Nationwide Arena, 18 381 néző, vezette: Chris Rooney, Dan O’Rourke.
G.: Letestu (Foligno, Dorsett, 7:35), Anyiszimov (Dubinsky, Johansen, 57.41), ill. Bolland (P. Kane, 17:54), Bickell (Hjalmarsson, Frolik, 28:50), Toews (P. Kane, Hossa, 46:35).
Kiállítás: 15 perc, ill. 17 perc. Emberelőny: 5/0, ill. 4/0. Kapusok: S. Mason 21/24, ill. Crawford 24/26.

A Columbus újabb vereségével az utolsó előtti helyen áll Nyugaton. A Rick Nash helyére érkező Brandon Dubinsky első pontját szerezte a Blue Jacketsben. A Chicago pedig beállította 1972-es rekordját azzal, hogy öt győzelemmel, hibátlan mérleggel kezdje az évet. Patrcik Kane két gólpasszt adott, a 2007-es draft 1/1-ese eddigi öt szezonjának mindegyikén legalább 66 pontot termelt, most kilencnél tart.

Florida Panthers–Philadelphia Flyers 1-7 (0-3, 1-2, 0-2)

Sunrise, BB&T Center, 19 311 néző, vezette: Gord Dwyer, Chris Lee.
G.: Mueller (Jovanovski, 39:10), ill. Simmonds (Timonen, Giroux, 3:10, PP), Read (Giroux, Brizgalov, 7.12), McGinn (Coburn, Fedotenko, 18:51), Read (Coburn, L. Schenn, 38:34), L. Schenn (39:47), Read (B. Schenn, Knuble, 40:54), Fedotenko (Talbot, McGinn, 48:00).
Kiállítás: 16 perc, ill. 10 perc. Emberelőny: 4/0, ill. 7/2. Kapusok: Tgeodore 6/9, majd Clemmensen 13/17, ill. Brizgalov 30/31.

Alaposan elintézte a Philadelphia a Floridát. A meccs hőse az a Matt Read lett, akit Peter Laviolette mester jó érzékkel tett be az első sorba – a sérült Scott Hartnell helyére – Claude Giroux és Wayne Simmonds mellé. A 26 éves Read pályafutása első mesterhármasát szerezte. A sosem draftolt csatár tavaly került az egyetemi csapatából a Flyershez, a legutóbbi idényben 79 meccsen lépett jégre ésx 24 gólig, 23 gólpasszig jutott. Egy másik újonc, Tye McGinn pedig élete első NHL-gólját szerezte. A 22 éves balszélső a 2010-es draft negyedik körében kelt el, idén mutatkozott be a legjobbak között.

Dallas Stars–St. Louis Blues 3-4 (2-1, 0-3, 1-0)

Dallas, American Airlines Center, 17 131 néző, vezette: Paul Devorski, Don VanMassenhoven.
G.: Vincour (Fiddler, Nyström, 5:57), Ryder (Goligoski, Whitney, 12:40, PP), Garbutt (Morrow, Sceviour, 42:24), ill. Redden (Pietrangelo, Sobotka, 5.31), Perron (Shettenkirk, 30:51), C. Stewart (Berglunf, Perron, 36:22), Perron (Taraszenko, 39:44).
Kiállítás: 6 perc, ill. 8 perc. Emberelőny: 4/1, ill. 3/0. Kapusok: Nilstrop 25/29, majd Lehtonen 3/3, ill. Halak 20/23.

Hiányzott a Dallas első sorából Jaromir Jagr és Derek Roy is, valamint a nemrég hosszabbított Jamie Benn sem játszhatott. Meglátszott ez a Stars játékán, a St. Louis a második harmadban, a három pontig jutó David Perron vezérletével megfordította a meccset. A hazaiknál nagyszerűen védett Cristopher Nilstrop élete második meccsén, amikor kezdő volt, de aztán sérülés miatt le kellett cserélni. A Starsban Michael Ryder pályafutása 636. meccsén a 200. gólját lőtte, érdekesség, hogy 199 gólpassza van, így eggyel marad el a 400 ponttól.

Phoenix Coyotes–Los Angeles Kings 2-4 (0-0, 1-3, 1-1)

Glendale, Jobing-com Arena, 14 780 néző, vezette: Francois St. Laurent, Tim Peel.
G.: Boedker (Ekman-Larsson, Vrbata, 23:57, PP), Doan (Korpikoski, 40:22), ill. Kopitar (D. Brown, 21:04), Kopitar (J. Williams, Muzzin, 25:08), Carter (Gagne, 31:33), Muzzin (Clifford, Drewiske, 48:35).
Kiállítás: 18 perc, ill. 22 perc. Emberelőny: 6/1, ill. 4/0. Kapusok: LaBarbera 27/31, ill. Quick 31/33.

A nyugati utolsó ellen szerezte meg első győzelmét 2012 bajnoka. A Los Angeles sikerében óriási szerepet vállalt a szlovén Anze Kopitar, aki első két gólját lőtte az idényben.

Calgary Flames–Edmonton Oilers 4-3 (2-1, 2-1, 0-1)

Calgary, Scotiabank Saddledome, 19 289 néző, vezette: Tom Kowal, Greg Kimmerly.
G.: Backlund (Camalleri, Stempniak, 5:16), Bouwmeester (Giordano, Stempniak, 14:25), Glencross (Iginla, Tanguay, 23:59), Stempniak (Bouwmeester, Hudler, 34:57, PP), ill. Shultz (Eberle, Hall, 19:19, PP), Eberle (Schultz, Horcoff, 28:47, PP), Gagner (Nugent-Hopkins, Schultz, 59:58).
Kiállítás: 10 perc, ill. 14 perc. Emberelőny: 6/1, ill. 4/2. Kapusok: Kiprusoff 18/20, ill. Dubnyk 31/35.

Nyugaton a Calgary Flames volt az utolsó csapat, amely nem nyert meccset a csonka idényben. Most már a Flames-nek is meg van az első sikere. A gólt szerző és gólpasszt adó védő, Jay Bouwmeester volt a meccs legjobbja. Az Edmontonban Justin Schultz gólt lőtt és jét gólpasszt adott. A 22 éves hátvéd abszolút újoncként volt az AHL legjobbja, majd a lockout után az Oilersben is elkezdte a pontgyártást, négy meccsen 2 gólnál és 4 gólpassznál tart. A Calgaryban először játszott együtt két cseh hokis, Jiri Hudler és Roman Cervenka. Két nap híján 10 éve fordult elő ilyen legutóbb a kanadai csapatnál, akkor Petr Buezk és Roman Turek lépett jégre a Flames-ben.

Anaheim Ducks–Nashville Predators 3-2 (0-1, 1-0, 1-1, 0-0, 1-0)

Anaheim, Honda Center, 17 174 néző, vezette: Rob Martell, Mike Leggo.
G.: Ryan (Selanne, Fowler, 39:27), Winnik (Perry, S. Koivu, 51:12), Perry (SO), ill. Yip (1:52), Legwand (Klein, G. Bourque, 50:09).
Kiállítás: 6 perc, ill. 8 perc. Emberelőny: 4/0, ill. 3/0. Kapusok: Fasth 19/21, ill. Rinne 20/22.

Először nyert otthon az Anaheim, a kapuban azzal a 30 éves Viktor Fasth-tal, aki élete első NHL-meccsén három büntetőt is megfogott a végén. Fasth három éve még a svéd másodosztályban védett, majd az AIK Solna kapusa lett, részt vett a 2011-es és a 2012-es vb-n is.