Az észak-amerikai hoki

A Boston jó volt, a Chicago még jobb

2013.06.26. 10:45 Ryan O'Brien

elemzes.jpgBefejeződött az NHL 2012–2013-as idénye. Kezdjük a végén, a Chicago teljesen megérdemelten nyerte meg a Stanleyt. Sokan mondták, én is egyet értek vele, hogy a Boston legalább háromszor jobban játszott a döntőben, de lehet, hogy négyszer. Az is biztos, hogy ennyi helyzetet kihasználatlanul hagyni régen láttunk már a fináléban, ennyire jól védekező és a végére összeomló csapatot sem. Az a csapat, amely az alapszakaszban minden létező rekordot megdöntött, amely a Detroitot 1-3-ról kiverte a rájátszásban, amely a világ legjobb formában védő kapusát mégis letudta győzni és a lehetetlen pillanatokban sem remegett meg a kéz, az feltétlen rászolgált arra, hogy magasba emelhesse azt a serleget, amely egészen biztosan minden hokis álma. Csonka szezon volt, de így is remekül szórakoztunk, egy kis elemzés a döntőről, ebből a szemszögből.

Előre bocsátom, én sem szeretem túlzottan Gary Bettmant, de ahogy a liga gátat akart szabni az eszement költekezéseknek, azzal feltétlen egyetértek. a 2004–2005-ös lockout után bevezették a fizetési sapkát, azóta egyetlen csapat tudott kétszer bajnok lenni, 2010 után már ötödször a Chicago. A franchise egy olyan modellt vezetett be, amellyel a pénzügyi keretek közé szabott csapattal is lehet sikeres egy klub. Az is figyelemre méltó, hogy 2008 óta először fordult elő – akkor a Detroitnak sikerült –, hogy a President Trophy győztese, vagyis az alapszakasz legjobbja nyerte a bajnokságot.

Júliustól az NHL-mezőny valamennyi csapatának idei produkcióját végigelemezzük, statisztikákkal együtt, a blogon, így most inkább érdemesebb a rájátszásra koncentrálni, illetve előtte felsorolni a Chicago alapszakaszban nyújtott produkcióját és azt is, hogy a Boston hogyan tudott így is végig eséllyel harcban lenni a bajnoki címért.

chi1.jpgA Chicago hihetetlen mélyről jött fel és építette fel egészen kiválóan a franchise-t. 1961-ben nyerték meg a harmadik bajnoki címüket, pedig az alapítok, azaz Original Six tagja. 1993-ben még a döntőig jutott, de ott a Pittsburghtől kikapott. 1998-tól pedig jött a mélypont. 2008-ig, csak egyszer jutott el a playoffig, 2006 óta kezdtek egy olyan építkezésbe, amelynek eredménye a három éven belüli két bajnoki cím.

2006-ban Jonathan Toews volt az 1/3-as draftos, 2007-ben Patrick Kane az 1/1-es. A két fiatal ma már klasszis. Ki kell emelni Marcus Krugert is, akit 2009-ben, csak az ötödik körben draftoltak. Öt pontot hozott össze a playoffban, de nagyon fontos gólokat és pontokat szerzett. Toews és Kane is nyert Conn Smythe Trophyt, azaz a plyaoff MVP-jének járó díjat, Toews csapatkapitány, Kane pedig negyedik amerikai játékosként lett a rájátszás legjobbja idén. Jó érzékkel tartottak meg korábban draftolt, de értékes játékosokat, mint Bryan Bickell-t, vagy a liga ma már egyik legjobb védőjének számító Duncan Keith-t. Jól sikerült a januári trade is. Michal Handzus a korábbi kilenc playoffjában még sosem szerzett 11 pontot, Michal Rozsival védőmunkája is nagyon kellett a sikerhez.

Már a szezon elején érezhető volt, valami nagy dolog készül Chicagóban. Az első hat meccset zsinórban nyerte a Blackhawks, amellyel rögtön franchise-rekordot döntött. A 16. játéknapja után már az NHL-rekordot állított be azzal, hogy minden meccsén szerzett legalább egy pontot. Ez az elképesztő menetelés egészen a 24. meccsig tartott, a Chicago ekkor 21-0-3-mal állt, március 8-án a Colorado állította meg, egy 6-2-es vereség jelentette a sorozat és a ligarekord végét. Közte még sorozatban tíz győzelem új klubrekordot jelentett.

chi2.jpgErőtől duzzadó Chicago érkezett a playoffba és az első lendülettel 4-1-re verte ki a Minnesotát. A Detroitot is első meccsen legyőzte, de aztán három vereség jött egymás után és a kiesés réme, de mégsem omlott össze a csapat és igazi erejét újra megmutatta, 1-3-ról fordítani tudott. A bajnok Los Angelesnek is csak egy győzelmet engedtek, megszakították a Kings egészen fantasztikus hazai rekordját is.

Boston is nagyszerűen kezdte az alapszakaszt, januárban és februárban is csak egy rendes játékidőben elszenvedett veresége volt. Aztán az utolsó két hónapban visszaesett a Bruins, végül a negyedik helyen jutott be keletről.

A csapat a rájátszásban több olyan dologban tűnt ki, amellyel majdnem minden vetélytársa fölé nőtt. Elsősorban a csapatról lehet beszélni, bár nagy egyéniségei vannak, mégis csapatként funkcionált elsősorban. Kiemelkedő védőmunkája és az egyre nagyobb formában védő Tuukka Rask révén a Torontót még csak a hetedik meccsen, a New York Rangerst könnyedén, a sztárokkal teli Pittsburgh-öt már söpréssel intézte el. Döbbenetes volt, hogy Sidney Crosby, vagy Jevgenyij Malkin képtelen volt betalálni Rasknak, a Pens mindössze két gólra volt képes a sorozatban.

rask1.jpgRask egészen biztosan MVP lett volna, ha a Boston nyeri a Stanleyt, de ahogy az előtte álló védelem, ő is elfáradt egy picit a végére. 22 meccsen 761 lövésből csak 46 gólt kapott, ami 1,88-as kapott gól/meccs átlagnak és 0,940-es védéshatékonyságnak felel meg. Az utóbbival és a három shutoutjával a playoff legjobbja lett.

Elől David Krejci 26 pontjával felülmúlta a 2011-es bajnoki címnél elért 23-at. A playoff legtöbb pontja és legtöbb asszisztja is az ő nevéhez fűződik. Milan Lucic és Nathan Horton is 19-19 pontig, Patrice Bergeron 9 gólig jutott, de feltétlen ki kell emelni a harmadik, negyedik sorokat is. Daniel Paille egymás után kétszer is győztes gólt szerzett, míg el nem törte a lábát, Gregory Campbell három gólt lőtt és adott négy gólpasszt. A hősiessége példaértékű, a Pittsburgh ellen, Malkin bombáját úgy mentette, hogy eltörött a lába, de még így is közel egy percig a jégen maradt és védekezett.

A védő Johnny Boychuk hat gólig jutott, szegény legnagyobb hibájából dőlt el a kupa, a hatodik meccsen Bolland gólja előtt elmélázott és ez végzetes volt. Jaromir Jagr lehetett volna az a játékos, aki 21 év után újra Stanleyt nyerhet, és ilyen korábban nem volt az NHL-ben. A fantasztikus sportember azt is nagyon bánhatja, hogy nem sikerült elérni a 200. playoff pontját, ki tudja, lesz-e még rá lehetősége.

Ennyi volt tehát a 2013-as Stanley-kupa döntője, ahogy kezdtem, régen láttunk ilyen nagyszerű sorozatot, ilyen elképesztő iramú meccseket és ekkora drámákat. Októberben biztosan elkezdődik a 2013–2014-es, és most már teljes szezon. Addig is lesz miről beszélnünk, a jövő héten a csapatértékelésekkel kezdjük, a harmincadiktól indulunk. Kár, hogy vége.

Címkék: sport nhl stanley kupa

A bejegyzés trackback címe:

https://powerplay.blog.hu/api/trackback/id/tr555378098

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

NHL

A világ egyik legjobb bajnoksága és annak hátterei. Hirek, statisztikák. NHL, AHL, ECHL, CHL.

Friss topikok

Címkék

adam oates (1) adatbank (4) ahl (51) alain vigneault (1) aleksander barkov (1) alekszandr ovecskin (4) all star-hétvége (4) anaheim ducks (1) antti raanta (1) árvíz (1) a hét legjobbja (1) a hét legjobbjai (1) ben bishop (1) bobby ryan (1) boston (1) boston bruins (2) brandon dubinsky (1) brian burke (1) buffalo sabres (2) bűncselekmény (1) bundesliga (1) calder cup (1) calgary flames (2) carey price (1) carolina hurricanes (1) carter hutton (1) chicago blackhawks (7) chl (1) claude giroux (1) colorado avalanche (3) columbus blue jackets (1) corey crawford (1) corey perry (1) cory schneider (1) craig mactavish (1) dallas stars (5) daniel alfredsson (2) dan bylsma (1) dave tippett (1) del (1) detroit red wings (1) dominik hasek (1) draft (6) duncan keith (1) dustin brown (1) ebel (1) echl (42) edmonton oilers (5) Egyesült Államok (2) előszezon (26) florida panthers (3) fotó (2) frederik andersen (1) gordie howe (1) grand rapids (1) gregory campbell (1) halálozás (1) hall of fame (2) henrik lundqvist (1) henrik zetterberg (1) hetényi zoltán (8) hírek (2) ilja brizgalov (2) ilja kovalcsuk (3) jack johnson (1) jamie benn (1) jaromir jagr (5) jaroslav halak (1) jason spezza (3) jay bouwmeester (1) jean-sebastien giguere (1) jevgenyij kuznyecov (1) jevgenyij malkin (3) jevgenyij nabokov (1) joe pawelski (1) joe sakic (1) johnny oduya (1) john tortorella (3) jonas hiller (1) jonathan bernier (2) jonathan quick (1) jonathan toews (2) jordin tootoo (1) kanada (3) kari lehtonen (2) kereskedés (2) khl (3) kóger dániel (7) kris letang (1) lindy ruff (1) lockout (64) los angeles kings (2) marc-andre fleury (2) martin brodeur (4) martin havlat (1) martin St. louis (1) mats sundin (1) mez (1) miikka kiprusoff (1) mike eruzione (1) mike green (1) mike modano (1) mike richards (1) mike smith (1) minnesota wild (2) montreal canadiens (3) nagy-britannia (1) nagy gergő (5) nail jakupov (1) nashville predators (4) nathan horton (1) nathan mackinnon (1) nationalliga (1) ncaa (1) new jersey devils (4) new york islanders (5) new york rangers (2) nhl (974) nhl-awards (2) niklas backström (1) ohl (1) olie kolzig (1) olimpia (12) ottawa senators (3) p.k. subban (1) pascal dupuis (1) pascal leclair (1) patrice bergeron (3) patrick elias (1) patrick kane (2) patrick roy (3) pat quinn (1) paul maclean (1) pavel bura (1) pavel dacjuk (3) pekka rinne (1) peter chiarelli (1) peter laviolette (1) philadelphia flyers (5) phil kessel (1) phoenix coyotes (6) pittsburgh penguins (3) playoff (88) qmjhl (1) randy carlyle (1) rené bourque (1) reto berra (1) reto suri (1) rich peverley (2) rick nash (1) roberto luongo (2) roman josi (1) ryan johansen (1) sidney crosby (3) sport (1040) stanley kupa (19) steven stamkos (3) steve montador (1) svájc (1) szemjon varlamov (2) szergej goncsar (1) szerződések (23) szlava vojnov (2) tampa bay lightining (1) teemu selanne (2) thomas vanek (4) tim thomas (3) tomas hertl (1) tomas vokoun (1) toronto maple leafs (4) trade (1) tuukka rask (2) tyler seguin (1) u20-as világbajnokság (1) václav prospal (1) vancouver canucks (3) vezina trophy (1) video (1) világbajnokság (5) világkupa (1) vincent lecavalier (2) wade redden (1) washington capitals (1) wayne gretzky (2) whl (1) winnipeg jets (1) winter classic (3) Címkefelhő
süti beállítások módosítása