Az észak-amerikai hoki

Jaromir Jagr a kilencedik

2013.11.28. 13:14 Ryan O'Brien

jagr_6.jpgA nap hőse Jaromir Jagr, aki karrierje 691. gólját szerezte, ezzel már egyedül áll a kilencedik helyen az örökrangsorban, a pittsburghi legendát, Mario Lemieux-t hagyta maga mögött. Két Columbus meccs között tízgólos különbség van. Vincent Lecavalier először játszott Tampában, amióta Philadelphiába szerződött. A Detroit alaposan elintézte Original Sixes riválisát, a Bostont. A Toronto 25 percig nem lőtt kapura, 5-3-ról bukta el a meccset a Pittsburgh-gel szemben. Hasonlóan próbálta kivédekezni kétgólos előnyét a Calgary is, de ott meg a Chicagónak sikerült fordítani, a győztes gól 18 másodperccel a vége előtt jött. Abszolút kiegyenlített meccset és reggelbe nyúló büntetőpárbajt hozott a kaliforniai rangadó a San Jose és a Los Angeles között, végül kikapott a Kings, amely így is franchise-rekordot állított be. Ez volt a legutóbbi játéknap az NHL-ben.

NHL 58. játéknap, 2013. november 27.

Buffalo Sabres–Montreal Canadiens 1-3 (0-1, 1-1, 0-1)

Buffalo, First Niagara Center, 18 497 néző, vezette: Paul Devorski, Dean Morton.

Gólszerző: Matt Moulson (9) – Drew Stafford (7) 37:30; ill. Alex Galchenyuk (6) – Andrej Markov (13), Lars Eller (7) 17:21; David Desharnais (2) – P.K. Subban (18), Andrej Markov (14) PPG 33:44; Brendan Gallagher (9) – David Desharnais (4), Andrej Markov (15) PPG 58:16

Kapusok: Ryan Miller 28/31 – Carey Price 24/25

Kapura lövések: 25 – 31. Kiállítások: 13 perc – 9 perc. Emberelőny: 0/2 – 2/4. Ütközések: 28 – 18. Buli elhozatal: 26 – 31. Blokkolt lövés: 14 – 13.

A meccs három legjobbja: David Desharnais (MTL), Andrej Markov (MTL), Drew Stafford (BUF).

Csak nem akar összejönni Ted Nolan megbízott edző második győzelme. A Montreal mindhárom góljánál gólpasszt jegyző Andrej Markov vezérletével jól állt a lábán a Canadiens védelem. A Buffalo hazai jégen 14 meccséből csak kettőt volt képes megnyerni, 11 pontja van 26 meccsen, gyakorlatilag ezt a szezont már most bebukták.

New Jersey Devils–Carolina Hurricanes 3-4 (0-1, 1-3, 2-0)

Newark, Prudential Center, 16 592 néző, vezette: Chris Rooney, Marc Joannette.

Gólszerző: Travis Zajac (4) – Dainius Zubrus (7), Andy Greene (8) 24:21; Andy Greene (3) – Patrik Elias (8) 48:30; Jaromir Jagr (10) – Eric Gelinas (7), Patrik Elias (9) 58:13; ill. Justin Faulk (1) – Jiri Tlusty (4), Manny Malhotra (3) 06:44; Tuomo Ruutu (3) – Eric Staal (12), Andrej Sekera (7) 21:50; Ron Hainsey (3) – Radek Dvorak (2), Andrej Sekera (8) 28:16; Patrick Dwyer (4) SHG 35:43.

Kapusok: Martin Brodeur 18/22 – Cam Ward 19/22

A meccs három legjobbja: Patrick Dwyer (CAR), Andy Greene (NJD), Andrej Sekera (CAR).

Kikapott a New Jersey, de mégis ünnepelte Jaromir Jagrt, aki pályafutása 691. gólját szerezte, ezzel az örökrangsorban lehagyta a kilencedik helyen álló Mario Lemiux-t. A 41 éves cseh könnyen még előrébb léphet rövidesen, ugyanis a rangsorban nyolcadik Steve Yzermannek 692, a hetedik Mark Messier-nek 694 gólja van. A meccs legjobbjának választott Patrick Dwyer még csak a negyedik gólját lőtte a szezonban, de ebből már a második esett emberhátrányból.

New York Islanders–Winnipeg Jets 2-3 (0-0, 1-3, 1-0)

Uniondale, Nassau Coliseum, 12 008 néző, vezette: Kelly Sutherland, Darcy Burchell.

Gólszerző: Andrew MacDonald (2) – Thomas Vanek (9), John Tavares (18) PPG 37:49; John Tavares (11) – Matt Carkner (3), Brock Nelson (5) 54:01; ill. Mark Stuart (1) – James Wright (1) 31:27; Andrew Ladd (7) – Blake Wheeler (12), Bryan Little (13) 34:39; Devin Setoguchi (6) – Keaton Ellerby (2), Mark Scheifele (6) 36:42.

Kapusok: Kevin Poulin 26/29 – Al Montoya 28/30.

A meccs három legjobbja: Andrew Ladd (WPG), Devin Setoguchi (WPG), Andrew MacDonald (NYI).

Már megszokhattuk, a New York Islanders úgy veszti el a meccseit, hogy kapura lövésekben rendre jobb ellenfelénél. Elsősorban a védekezésben kellene előrelépni, különben nem jönnek az eredmények. Ehhez persze szükség lenne a két legjobb hátvédjére, Brian Strait és Lubomir Visnovsky most sem játszott. A csoportja utolsó helyén álló Islanders már négy meccse nem nyert, de az utolsó tíz meccsén is csak kétszer. Érdekes statisztika az is, hogy amióta a Matt Moulson-Thomas Vanek tradet szentesítették 4-10 a New York-i csapat mutatója.

Washington Capitals–Ottawa Senators 4-6 (3-1, 0-2, 1-3)

Washington, Verizon Center, 18 506 néző, vezette: Eric Furlatt, Jean Hebert.

Gólszerző: Eric Fehr (2) – Michael Latta (3) 12:10; Marcus Johansson (3) – Troy Brouwer (3), Alekszandr Ovecskin (8) PPG 14:06; Brooks Laich (4) – Joel Ward (6), Jason Chimera (10) 14:53; John Carlson (6) – Joel Ward (7) PPG 56:33; ill. Bobby Ryan (12) – Patrick Wiercioch (9), Clarke MacArthur (12) PPG 13:28; Chris Phillips (1) – Kyle Turris (15), Erik Karlsson (18) PPG 26:36; Colin Greening (1) – Marc Methot (4), Erik Karlsson (19) 30:36; Mika Zibanejad (6) – Jason Spezza (11), Chris Phillips (8) PPG 46:05; Zack Smith (4) – Chris Neil (1) 57:37; Bobby Ryan (13) EN 59:47.

Kapusok: Braden Holtby 35/40 – Craig Anderson 29/33.

A meccs három legjobbja: Zack Smith (OTT), Brooks Laich (WSH), Chris Phillips (OTT).

Jól indult a meccs a Washingtonnak, negyedóra után 3-1-re vezetett, aztán visszakapaszkodott az Ottwea és fordított. A Senators hat emberelőnyéből három gólt szerzett. A Capitals kapusa így sem védett rosszul, hiszen 35-ször hárított. Ovecskinnek ezúttal egy gólpassz jött csak össze.

Columbus Blue Jackets–Nashville Predators 0-4 (0-1, 0-2, 0-1)

Columbus, Nationwide Arena, 11 893 néző, vezette: Justin St. Pierre, Dave Jackson.

Gólszerző: Matt Cullen (5) – Ryan Ellis (5), Nick Spaling (4) 09:58; Mike Fisher (5) – Gabriel Bourque (5), Roman Josi (4) PPG 20:54; David Legwand (5) – Viktor Stalberg (4), Gabriel Bourque (6) 28:56; Nick Spaling (4) – Matt Cullen (8), Ryan Ellis (6) 42:02.

Kapusok: Szergej Bobrovszkij 25/29 – Marek Mazanec 19/19.

Kapura lövések: 19 – 29. Kiállítások: 6 perc – 4 perc. Emberelőny: 0/2 – 1/3. Ütközések: 37 – 24 . Buli elhozatal: 21 – 26. Blokkolt lövés: 10 – 14.

A meccs három legjobbja: Matt Cullen (NSH), Nick Spalling (NSH), Marek Mazanec (NSH).

Nagyot fordult a világ a Columbusszal néhány nap alatt. Hétfőn még Torontóban nyertek 6-0-ra, most pedig saját közönsége előtt a Nashville nullázta le a Blue Jackets-et. A Preds újonc kapusa, Marek Mazanec már másodszor nem kapott gólt

Detroit Red Wings–Boston Bruins 6-1 (1-0, 3-0, 2-1)

Detroit, Joe Louis Arena, 20 066 néző, vezette: Dan O'Halloran, Frederick L'Ecuyer.

Gólszerző: Justin Abdelkader (3) – Johan Franzen (8) 11:49; Tomas Tatar (3) – Brian Lashoff (2), Joakim Andersson (4) 26:05; Henrik Zetterberg (11) – Gustav Nyquist (1), Niklas Kronwall (14) 28:47; Niklas Kronwall (3) – Johan Franzen (9), Henrik Zetterberg (19) PPG 30:01; Drew Miller (2) – Joakim Andersson (5), Tomas Tatar (5) 48:38; Gustav Nyquist (3) – Johan Franzen (10), Jonathan Ericsson (5) 57:07; ill. Jarome Iginla (5) – Matt Bartkowski (6), Reilly Smith (12) 57:35.

Kapusok: Jonas Gustavsson 16/17 – Tuukka Rask 22/28.

A meccs három legjobbja: Henrik Zetterberg (DET), Niklas Kronwall (DET), Johan Franzen (DET).

Nem nagyon ment eddig otthon a Detroitnak, most viszont alaposan ellintézte Original Sixes riválisát. Johan Franzen három gólpasszt adott, Henrik Zetterberg és Niklas Kronwall is multipontot ért el. Pavel Dacjuk egymás után a második meccséről hiányzott. A Red Wings hat évre szóló, 25,5 millió dolláros szerződést kötött Jonathan Ericssonnal.

Tampa Bay Lightning–Philadelphia Flyers 4-2 (0-0, 2-0, 2-2)

Tampa Bay, Tampa Bay Times Forum, 18 427 néző, vezette: Rob Martell, Tom Kowal.

Gólszerző: Victor Hedman (5) – Nate Thompson (3), Tyler Johnson (7) 29:15; Ondrej Palat (4) – Victor Hedman (9), Andrej Sustr (6) SHG 32:16; Victor Hedman (6) – Teddy Purcell (9), Valtteri Filppula (10) PPG 45:00; Tyler Johnson (6) EN 59:26; Vincent Lecavalier (9) – Brayden Schenn (8), Mark Streit (8) PPG 58:07; Mark Streit (1) – Claude Giroux (14) 58:47.

Kapusok: Anders Lindback 19/21 – Ray Emery 31/34.

A meccs három legjobbja: Victor Hedman (TBL), Vincent Lecavalier (PHI), Tyler Johnson (TBL).

Először játszott volt csapata ellen Vincent Lecavalier, aki 14 évig a Lightninget erősítette, itt nyert Stanleyt is. A szurkolók örültek neki, annak már kevésbé, hogy gólt is lőtt, de ez is kevés volt a Philadelphia sikeréhez. A hazaiaknál a védő Victor Hedman két gólt lőtt és gólpasszt is adott. Az utolsó két percben – egy perc és 19 másodperc alatt – három gól esett, a Flyers harminc másodperc alatt lőtt két gólt, a végén kapott viszont egy üreskapusat.

Florida Panthers–New York Rangers 2-5 (0-1, 0-1, 2-3)

Sunrise, BB&T Center, 17 268 néző, vezette: Kyle Rehman, Francois St. Laurent.

Gólszerző: Scottie Upshall (5) – Brad Boyes (5) 52:28; Nick Bjugstad (3) 56:17; ill. Derick Brassard (5) – Mats Zuccarello (11), Derek Stepan (12) PPG 12:13; Brad Richards (7) 38:53; Rick Nash (2) 45:32; Mats Zuccarello (3) – Chris Kreider (10), John Moore (3) PPG 58:32; Carl Hagelin (5) – Ryan McDonagh (8) EN 59:36.

Kapusok: Tim Thomas 17/21 – Henrik Lundqvist 31/33.

A meccs három legjobbja: Rick Nash (NYR), Henrik Lundqvist (NYR), Nick Bjugstad (FLA).

A Florida is alaposan megszórta a New York kapuját, de Lundqvist parádésan védett, míg a november 19-én visszatérő Rick Nash vezérletével ötöt ütött a Rangers. Hiába támadott többet a Florida, a vendégek már 3-0-ra is elhúztak, innen még sikerült 3-2-re feljönni, de az utolsó két percben, 64 másodperc alatt kapott újabb két gólt Tim Thomas.

Pittsburgh Penguins–Toronto Maple Leafs 6-5 (1-2, 2-3, 2-0, 0-0, 1-0)

Pittsbrugh, CONSOL Energy Center, 18 660 néző, vezette: Ghislain Hebert, Kevin Pollock.

Gólszerző: Chris Conner (1) – Andrew Ebbett (1), Brandon Sutter (6) 01:57; Jevgenyij Malkin (5) – Kris Letang (2), Sidney Crosby (19) PPG 28:27; Kris Letang (5) – James Neal (7), Chris Kunitz (12) PPG 35:20; James Neal (7) – Jevgenyij Malkin (24), Kris Letang (3) PPG 43:46; Jevgenyij Malkin (6) – Sidney Crosby (20), Chris Kunitz (13) 47:41; Sidney Crosby (SO); ill. James van Riemsdyk (10) – Dion Phaneuf (8), Cody Franson (13) PPG 05:09;Nazem Kadri (7) – Mark Fraser (1) 11:41; James van Riemsdyk (11) 20:13; Phil Kessel (13) – Tyler Bozak (4) 20:42; Tyler Bozak (4) – James van Riemsdyk (8) 39:55.

Kapusok: Marc-Andre Fleury 8/11, Jeff Zatkoff 11/13 – Jonathan Bernier 43/48.

Kapura lövések: 48 - 24. Kiállítások: 8 perc – 12 perc. Emberelőny: 3/5 – 1/3. Ütközések: 28 – 39. Buli elhozatal: 38 – 30. Blokkolt lövés: 17 – 23.

A meccs három legjobbja: Jevgenyij Malkin (PIT), Sidney Crosby (PIT), James van Riemsdyk (TOR).

A második harmad vége előtt öt másodperccel Tyler Bozak belőtte a Toronto ötödik gólját, ezzel a Maple Leafs 5-3-ra vezetett a Pittsburgh ellen. A vendégcsapat onnantól kezdve egyszer sem lőtt már kapura a meccsen, egészen döbbenetes lett a különbség a végére, az utolsó harmadban 17-0. A végén Jevgenyij Malkin és Sidney Crosby is belőtte a maga büntetőjét, míg a másik oldalon a Fleury helyére érkező Zatkoff mindent hárította. Malkin egyébként két gólt lőtt, amire 18 hónapja – 2012. március 22-e óta – nem volt példa, a másik oldalon van Riemsdyk duplázott, Bernier pedig 43-szor védett, nem egyszer bravúrosan. Ez a találkozó volt a Pittsburgh 300. egymás utáni teltházas meccse.

Minnesota Wild–Phoenix Coyotes 1-3 (0-1, 0-1, 1-1)

St. Paul, Xcel Energy Center, 18 265 néző, vezette: Chris Lee, Don VanMassenhoven.

Gólszerző: Dany Heatley (5) – Nino Niederreiter (9), Kyle Brodziak (5) 50:02; ill. Mikkel Boedker (6) – Shane Doan (9), Derek Morris (8) 08:13; Radim Vrbata (7) – Tim Kennedy (5), David Schlemko (3) 23:42; Radim Vrbata (8) – Martin Hanzal (14), Antoine Vermette (7) EN 59:37.

Kapusok: Niklas Bäckström 23/25 – Thomas Greiss 28/29.

A meccs három legjobbja: Mikkel Boedker (PHX), Dany Heatley (MIN), Nino Niederreiter (MIN).

Radim Vrbata két gólt lőtt, mégsem tudott a legjobb három közé kerülni a meccs után. A Coyotes három vereség után nyert. A Minnesota előszöt játszott Zach Parise nélkül, aki hétfőn sérült meg és várhatóan 2-3 hetet kénytelen kihagyni.

Colorado Avalanche–St. Louis Blues 1-4 (1-3, 0-0, 0-1)

Denver, Pepsi Center, 17 595 néző, vezette: Brad Watson, Francis Charron .

Gólszerző: Patrick Bordeleau (3) – Jan Hejda (6), Brad Malone (1) 08:24; ill. David Backes (11) – T.J. Oshie (18), Jay Bouwmeester (18) 02:46; Alexander Steen (20) – David Backes (13), Derek Roy (9) PPG 06:10; Jaden Schwartz (5) SHG 18:12; Chris Stewart (5) – Derek Roy (10), Patrik Berglund (7) EN 58:16.

Kapusok: Szemjon Varlamov 31/34 – Jaroslav Halak 25/26.

A meccs három legjobbja: David Backes (STL), Alexander Steen (STL), Jaden Schwartz (STL).

Ha valamely csapat legyőzi ebben a szezonban a Coloradót, azt mindenféleképp dicséret illeti. Ez eddig hat csapatnak sikerült 23 meccsen, most a St. Louisnak, amelyben Alexander Steen már a 20. gólját ütötte. A Blues ráadásul egymás után ötödször nyert, Denverben pedig 2009. április 12-e óta először. A vendégek amúgy teljesen megérdemelten nyertek, az első két harmadban lényegesen jobbak voltak. A meccs legjobbjai közé választott Jaden Schwartz emberhátrányból talált be, és csapatának ez volt az első ilyen gólja ebben a szezonban.

Calgary Flames–Chicago Blackhawks 2-3 (0-0, 1-0, 1-3)

Calgary, Scotiabank Saddledome, 19 289 néző, vezette: Ian Walsh, Brad Meier.

Gólszerző: Matt Stajan (4) – Jiri Hudler (15), Lance Bouma (3) 33:32; Sean Monahan (9) – Jiri Hudler (16), Kris Russell (10) 42:05; ill. Patrick Kane (14) – Brandon Saad (11), Duncan Keith (20) 49:42; Patrick Sharp (9) – Marian Hossa (8), Niklas Hjalmarsson (9) 50:38; Patrick Kane (15) – Niklas Hjalmarsson (10) 59:42

Kapusok: Reto Berra 27/30 – Antti Raanta 20/22.

A meccs három legjobbja: Patrick Kane (CHI), Matt Stajan (CGY), Duncan Keith (CHI).

Nagyon sokáig közel állt a bravúrhoz a Calgary, hiszen az utolsó harmad közepéig 2-0-ra vezetett. Aztán 56 másodperc alatt egyenlített a Chicago, a vége előtt 18 másodperccel pedig Patrick Kane eldöntötte. A Blackhawksban Antti Raanta először volt kezdő, 20 védéssel fejezte be a meccset.

San Jose Sharks–Los Angeles Kings 3-2 (0-1, 2-0, 0-1, 0-0, 1-0)

San Jose, HP Pavilion, 17 562 néző, vezette: Greg Kimmerly, Mike Leggo.

Gólszerző: Joe Pavelski (9) – Tyler Kennedy (8), Marty Havlat (3) 22:43; Joe Thornton (3) – Tomas Hertl (7), Joe Thornton (SO); ill. Jeff Carter (6) – Dwight King (4), Mike Richards (14) 00:18; Drew Doughty (5) – Ben Scrivens (1) 46:23.

Kapusok: Antti Niemi 38/40 – Ben Scrivens 38/40.

A meccs három legjobbja: Antti Niemi (SJS), Ben Scrivens (LAK), Joe Pavelski (SJS).

Két azonos képességű és erősségű csapat meccse nem is végződhetett volna másképp, mint büntetőkkel, annak is a nyolcadik párjában. Thornton belőtte, a másik oldalon viszont Tyler Toffoli hibázott. Thorntonnak 2007 óta nem volt győztes gólja szétlövésben. Ezzel a vereséggel is franchise-rekordot állított be a Los Angeles, amely 11 meccse pontszerző, erre legutóbb a 2010–2011-es és az 1973–1974-es szezonban volt példa.