Az észak-amerikai hoki

Ovecskin zseniális, Martin Jones elképesztő

2013.12.11. 12:33 Ryan O'Brien

washingtonű.jpgTöbb kiváló teljesítmény akadt az NHL legutóbbi játéknapján. Kiemelkedik Alekszander Ovecskin, aki pályafutása negyedik négygólos meccsét jászotta, Peter Bondra emberelőnyös franchise-rekordját megdöntötte, alig fél perccel a vége előtt mentette döntetlenre a Tampa elleni meccset. Csapattársa, Nicklas Backström öt pontot hozott össze. Tíz vereség után nyert a New York Islanders, Kevin Poulinnek 46-szor kellett ehhez védenie. Martin Jones harmadik Los Anegeles-i meccsén is ámulatba ejtette a szurkolókat, egymás után másodszor nem kapott gólt, erre pedig Kings történetében egyetlen újonc volt csak képes korábban. Ráadásul a Los Angeles az utóbbi időben kiválóan szereplő Montréal otthonában vágott egy hatost. Tovább zárkózott az Edmonton, utolsó 11 meccséből a hetediket nyerte meg, de még így is csoportutolsó. Minden más lényeges a hajtás alatt.

NHL 71. játéknap, 2013. december 10.

Buffalo Sabres-Ottawa Senators 2-1 (0-1, 1-0, 0-0, 0-0, 0-1)

Buffalo, First Niagara Center, 18 594 néző, vezette: Tom Kowal, Justin St. Pierre.

Gólszerző: Zemgus Girgensons (3) – Christian Ehrhoff (7) 33:15; Zemgus Girgensons (SO); ill. Milan Michalek (5) – Cory Conacher (4) 06:25.

Kapusok: Ryan Miler 35/36 – Robin Lehner 35/36

Kapura lövések: 36 – 36. Kiállítások: 6 perc – 6 perc. Emberelőny: 0/3 – 0/3. Ütközések: 18 – 13. Buli elhozatal: 31 – 33. Blokkolt lövés: 17 – 9.

A meccs három legjobbja: Zemgus Girgensons (BUF), Ryan Miller (BUF), Christian Ehrhoff (BUF).

Kiszenvedte a győzelmet a Buffalo, amelynek hőse Zemgus Girgenson és Ryan Miller lett. A lett hokis a rendes játékidőben egyenlített, majd a szétlövésben, a 10. párban eldöntötte a meccset. Ryan Miller pályafutása 46. szétlövéses győzelmét szerezte meg, amelynél több senkinek nincs az NHL történetében. A New York-i Henrik Lundqvisttel állt eddig holtversenyben.

Washington Capitals-Tampa Bay Lightning 6-5 (1-3, 3-1, 1-1, 0-0, 1-0)

Washington, Verizon Center, 18 506 néző, vezette: Greg Kimmerly, Brad Meier.

Gólszerző: Alekszandr Ovecskin (23) – Nicklas Backstrom (22) 14:15; Nicklas Backstrom (7) – Mihail Grabovszkij (17), Troy Brouwer (5) PPG 26:24; Alekszandr Ovecskin (24) – Marcus Johansson (17), Nicklas Backstrom (23) PPG 36:38; Alekszandr Ovecskin (25) – Mike Green (14), Nicklas Backstrom (24) PPG 38:48; Alekszandr Ovecskin (26) – John Carlson (7), Nicklas Backstrom (25) 59:27; Troy Beouwer (SO); ill. Martin St Louis (13) – Sami Salo (5), Tyler Johnson (9) PPG 02:26; Nyikita Kucserov (2) – Teddy Purcell (10), Matt Carle (11) PPG 10:49; Nate Thompson (3) – J.T. Brown (2), BJ Crombeen (4) 11:07; Tyler Johnson (7) – Ondrej Palat (6), Martin St Louis (16) 32:41; Ondrej Palat (5) – Tyler Johnson (10), Martin St Louis (17) 48:36.

Kapusok: Braden Holtby 5/8, Phillipp Grubauer 32/34 – Ben Bishop 26/31.

Kapura lövések: 31 – 42. Kiállítások: 20 perc – 9 perc. Emberelőny: 3/5 – 2/5. Ütközések: 28 – 29. Buli elhozatal: 36 – 22. Blokkolt lövés: 20 – 8 .

A meccs három legjobbja: Alekszander Ovecskin (WSH), Nicklas Backström (WSH), Martin St. Louis (TBL).

Alekszandr Ovecskin sokadszorra lett a Washington hőse. Több szempontból is emlékezetes meccse marad a Tampa Bay elleni. Négy gólt lőtt, amely NHL-s pályafutása során harmadszor sikerült, a korábbi kettő a 2007–2008-as idényben. Két emberelőnyös gólja is volt, ezzel már 138-nál tart, ez a Capitals franchise-rekordja, Peter Bondra volt eddig a legjobb. Nem utolsó sorban, 32,4 másodperccel a vége előtt egyenlített, amely végén szétlövéssel a Washington nyerni tudott. Arról már nem is beszélve, hogy az orosz 26 gólnál jár, ezzel vezeti a góllövőlistát. Nem csak Ovecskin, hanem Nicklas Backström is nagyot játszott egy gólt szerzett és négyszer gólpasszt adott. A Bolts már 13. meccsét játszotta a sípcsontját törő kapitánya, Steven Stamkos nélkül.

Columbus Blue Jackets-New Jersey Devils 5-4 (1-2, 2-1, 2-1)

Columbus, Nationwide Arena, 11 905 néző, vezette: Kyle Rehman, Don VanMassenhoven.

Gólszerző: Cam Atkinson (8) – Brandon Dubinsky (12) 07:09; Brandon Dubinsky (6) – Cam Atkinson (6), Jack Johnson (4) 24:19; Cam Atkinson (9) – Brandon Dubinsky (13), Ryan Murray (4) 25:08; Matt Calvert (3) – Brandon Dubinsky (14), Cam Atkinson (7) 40:18; Nick Foligno (9) – Ryan Johansen (14), RJ Umberger (10) 58:29; ill. Travis Zajac (6) – Reid Boucher (2), Jaromir Jagr (14) 00:32; Michael Ryder (9) – Adam Henrique (6), Steve Bernier (4) 10:02; Damien Brunner (5) – Patrik Elias (12), Dainius Zubrus (10) 21:08; Damien Brunner (6) – Patrik Elias (13), Andy Greene (11) 53:59.

Kapusok: Curtis McElhinney 30/34 – Martin Brodeur 18/23.

A meccs három legjobbja: Cam Atkinson (CBJ), Brandon Dubinsky (CBJ), Matt Calvert (CBJ).

Két négypontos, Cam Atkinson és Brandon Dubinsky vezette győzelemre a Columbust, Nick Foligno 91 másodperccel a vége előtt lőtte a győztes gólt. Atkinson két gólt lőtt, Dubinsky három gólpaszst adott. Atkinsonnak két hárompontos meccs volt eddig a csúcsa.

Montréal Canadiens-Los Angeles Kings 0-6 (0-2, 0-4, 0-0)

Montréal, Centre Bell, 21 273 néző, vezette: Francis Charron, Kevin Pollock.

Gólszerző: Jordan Nolan (4) – Anze Kopitar (18), Willie Mitchell (4) 07:03; Anze Kopitar (9) – Michael Richards (18) 19:47; Alec Martinez (1) – Tyler Toffoli (6), Kyle Clifford (1) 21:45; Tyler Toffoli (8) – Kyle Clifford (2), Michael Richards (19) 25:28; Jake Muzzin (2) – Jarret Stoll (6), Vjacseszlav Vojnov (9) PPG 28:14; Justin Williams (11) – Jarret Stoll (7), Alec Martinez (3) 38:28.

Kapusok: Carey Price 12/16, Peter Budaj 12/14 – Martin Jones 31/31

A meccs három legjobbja: Martin Jones (LAK), Anze Kopitar (LAK), Jake Muzzin (LAK).

Nagyon jól ment eddig a Montréalnak, amelyet a 2012-es bajnok állított meg, ráadásul a Los Angeles alaposan elintézte ellenfelét. Folytatja hihetetlen sorozatát a Kings-kapus, Martin Jones. A 23 éves kapus harmadik meccsét is megnyerte, ebből kétszer nem kapott ki, 0,65 a kapott gól/meccs mutatója és 0,973 a védéshatékonysága. Kevesen kezdték így karrierjüket az NHL-ben, ráadásul Jonest sosem draftolták, a WHL-ből az AHL-be, majd onnan legjobbak közé tornázta fel magát. Ráadásul Jones a franchise második olyan újonc kapusa, aki egymás után két meccsen nem kapott gólt, ez korábban, az 1968–1969-es idényben Gerry Desjardinsnek sikerült. A Los Angeles négy meccse veretlen.

Florida Panthers-Detroit Red Wings 3-2 (0-1, 0-1, 2-0, 0-0, 1-0)

Sunrise, BB&T Arena, 13 358 néző, vezette: Gord Dwyer, Mike Hasenfratz.

Gólszerző: Sean Bergenheim (3) – Dmitry Kulikov (4), Aleksander Barkov (7) 45:00; Nick Bjugstad (5) – Erik Gudbranson (5), Dylan Olsen (4) 54:38; Brad Boyes (SO); ill. Todd Bertuzzi (6) – Pavel Dacjuk (12), Johan Franzen (12) PPG 10:26; Pavel Dacjuk (13) – Jonathan Ericsson (7), Johan Franzen (13) 26:47.

Kapusok: Tim Thomas 24/26 – Jimmy Howard 25/27.

A meccs három legjobbja: Nick Bjugstad (FLA), Pavel Dacjuk (DET), Tim Thomas (FLA)

Bravúros győzelmet aratott a Florida, amely 0-2-ről állt fel a Detroittal szemben, majd az újra kezdő Brad Boyes büntetőjével megnyerte a szétlövést. 35. ilyen gólja a legtöbb az aktív hokisok közül, idén ötből a negyediket értékesítette. Pavel Dacjuk nem csak gólt ütött, gólpasszt is adott.

New York Rangers-Nashville Predators 1-4 (0-2, 1-0, 0-2)

New York, Madison Square Garden, 18 006 néző, vezette: Jean Hebert, Marc Joannette.

Gólszerző: Rick Nash (6) – Brad Richards (15), Derick Brassard (9) 26:38; ill. Nick Spaling (5) – Patric Hornqvist (10), David Legwand (16) 13:45; Rich Clune (1) – Matt Hendricks (1), Paul Gaustad (1) 17:52; Matt Hendricks (2) – Rich Clune (1), Paul Gaustad (2) 42:38; Paul Gaustad (4) – David Legwand (17), Roman Josi (7) EN 58:54.

Kapusok: Henrik Lundqvist 22/25 – Carter Hutton 28/29.

A meccs három legjobbja: Matt Hendrick (NSH), Carter Hutton (NSH), Rich Clune (NSH).

A New York Rangers megint belecsúszott egy csúnya hazai vereségbe. A Nashville a korábbi öt meccsét elbukta, most második kapusával nyert idegnebn, Hutten 28-szor védett jól, kereken egy hónappal ezelőtt védett. Rick Nash lőtte a Rangers egyetlen gólját, ezzel pályafutása 600. pontját szerezte.

Winnipeg Jets-St. Louis Blues 1-2 (0-0, 0-1, 1-1)

Winnipeg, MTS Centre, 15 004 néző, vezette: Steve Kozari, Mark Lemelin.

Gólszerző: Bryan Little (13) – Andrew Ladd (14), Olli Jokinen (12) PPG 43:00; ill. Alexander Steen (21) – TJ Oshie (22), David Backes (14) 24:44; Kevin Shattenkirk (3) – Derek Roy (13) PPG 56:58.

Kapusok: Ondrej Pavelec 18/20 – Brian Elliott 20/21

A meccs három legjobbja: Alexander Steen (STL), Jacob Trouba (WPG), Brian Elliott (STL).

Kevin Shattenkirk ebben a szezonban még csak a harmadik gólját szerezte, de ez volt már a második győztes találata. A Winnipeg akkor dominált, amikor gólt nem sikerült szereznie, az első harmadban 8-2 volt a kapura lövések a javukra.Alexander Steen a 21. gólját szerezte, már csak háromra van a karrierrekordjától.

Dallas Stars-Chicago Blackhawks 2-6 (0-2, 1-4, 1-0)

Dallas, American Airlines Center, 12 542 néző, vezette: Brian Pochmara, Kelly Sutherland.

Gólszerző: Antoine Roussel (6) – Ryan Garbutt (3), Dustin Jeffrey (2) 33:36; Antoine Roussel (7) – Szergej Goncsar (6), Ryan Garbutt (4) 59:41; ill. Michael Kostka (2) – Marcus Kruger (10), Ben Smith (7) 02:03; Patrick Kane (17) – Brent Seabrook (18) 12:05; Brandon Saad (10) – Andrew Shaw (10), Michael Kostka (1) 22:46; Patrick Sharp (13) – Patrick Kane (22), Duncan Keith (25) PPG 28:20; Patrick Sharp (14) – Duncan Keith (26), Jonathan Toews (16) 31:08; Brandon Saad (11) – Brent Seabrook (19), Patrick Kane (23) 39:15.

Kapusok: Karri Lehtonen 15/19, Dan Ellis 12/14 – Antti Raanta 27/29.

A meccs három legjobbja: Patrick Kane (CHI), Patrick Sharp (CHI), Brandon Saad (CHI).

A Chicago főleg a második harmadban elért négy góljának köszönhetően könnyen verte a Dallast. Patrick Sharp, Brandon Saads is duplázott. A Blackhawks erejeét jelzi, hogy ebben a szezonban már ötödször lőtt hat gólt, legutóbb vasárnap.

Colorado Avalanche-Phoenix Coyotes 1-3 (0-0, 1-3, 0-0)

Denver, Pepsi Center, 14 110 néző, vezette: Chris Lee, Wes McCauley.

Gólszerző: Patrick Bordeleau (4) – Cody McLeod (5), Cory Sarich (5) 34:28; ill. Antoine Vermette (8) – Keith Yandle (17), Mike Ribeiro (15) PPG 28:31; Jordan Szwarz (2) – Jeff Halpern (2), Paul Bissonnette (5) 32:06; Antoine Vermette (9) – Oliver Ekman-Larsson (16), Mikkel Boedker (12) 35:33.

Kapusok: Szemjon Varlamov 22/25 – Thomas Greiss 29/30.

A meccs három legjobbja: Antoine Vermette (PHX), Thomas Greiss (PHX), Keith Yandle (PHX).

Igen jól sikerült Antoine Vermette 700. NHL-meccse. Két gól és győzelem az esélyesebb Colorado otthonában. Az Avs kiváló kezdés után kicsit visszaesett, most már csak a nyolcadik nyugaton.

Calgary Flames-Boston Bruins 1-2 (0-0, 1-0, 0-2)

Calgary, Scotiabank Saddledome, 19 289 néző, vezette: Dave Jackson, Dan O'Halloran.

Gólszerző: Jiri Hudler (9) – Sven Baertschi (9), Mark Giordano (9) 25:17; ill. David Krejci (6) – Torey Krug (10), Zdeno Chara (6) PPG 53:49; Reilly Smith (7) – Ryan Spooner (3) 55:27.

Kapusok: Reto Berra 22/24 – Tuukka Rask 26/27.

A meccs három legjobbja: David Krejci (BOS), Jiri Hudler (CGY), Jarome Iginla (BOS).

Úgy kezdődött, hogy a közönség sokáig felállva tapsolta meg Jarome Iginlát, aki visszatért korábbi klubjának otthonában. Később már nem örültek a Calgary-drukkerek, bár sokáig vezetett a Flames, másfél perc alatt kapott két gólt, amellyel el is dőlt a meccs.

Edmonton Oilers-Carolina Hurricanes 5-4 (3-1, 1-1, 0-2, 1-0)

Edmonton, Rexall Place, 16 839 néző, vezette: Ian Walsh, Dan O'Rourke.

Gólszerző: Taylor Hall (12) – Sam Gagner (7), Nail Jakupov (6) 01:33; Nail Jakupov (5) – Taylor Hall (15), Andrew Ference (1) 11:04; Ryan Nugent-Hopkins (7) – Jordan Eberle (16), Andrew Ference (2) 18:14; Jesse Joensuu (2) – Mark Arcobello (13), Anton Bjelov (5) 21:40; Jordan Eberle (11) – Ryan Nugent-Hopkins (17), Sam Gagner (8) PPG 61:48; ill. Tuomo Ruutu (4) – Jeff Skinner (9), Andrej Sekera (11) PPG 06:19; Jordan Staal (7) – Nathan Gerbe (7), Andrej Sekera (12) 29:37; Eric Staal (8) SHG 47:47; Jeff Skinner (10) – Elias Lindholm (4) 54:46.

Kapusok: Devan Dubnyk 24/28 – Cam Ward 24/29.

A meccs három legjobbja: Taylor Hall (EDM), Andrej Sekera (CAR), Nail Jakupov (EDM).

Hiába állt fel 4-1-ről a Carolina, a hosszabbítás az Edmontonnak hozott szerencsét, 4 a 3 ellen sikerült eldönteni az Oilersnek a meccset. A Canesnek Justin Peters fegyelmezettlensége miatt kellett hátrányban játszania. Még csoportutolsó, de mert el kezdett kapaszkodni az Edmonton, utolsó 11 meccséből a hetediket nyerte meg, nyolc meccsen volt pontszerző.

San Jose Sharks-New York Islanders 2-3 (0-0, 2-0, 0-2, 0-0, 0-1)

San Jose, HP Pavilion, 17 562 néző, vezette: Rob Martell, Francois St. Laurent.

Gólszerző: Patrick Marleau (14) – Dan Boyle (8), Logan Couture (20) PPG 25:26; Joe Pavelski (10) – Dan Boyle (9), Patrick Marleau (16) 35:24; ill. Thomas Vanek (10) – Kyle Okposo (19), John Tavares (23) 40:51; Kyle Okposo (9) – John Tavares (24) 58:23; Kyle Okposo (SO).

Kapusok: Antti Niemi 26/28 – Kevin Poulin 46/48.

A meccs három legjobbja: Kevin Poulin (NYI), John Tavares (NYI), Patrick Marleau (SJS).

Hosszú, kínos sorozat szakadt meg San Joseban. A New York Islanders büntetőkkel nyert, 10 meccs után először sikerült a csapatnak. Kevin Poulin 46-szor jól védett, ezzel elévülhetetlen érdemeket szerzett a sikerben. A Sahrks az első harmadban 18-3-ra nyerte a kapura lövéseket. Olyan pedig csak egyszer volt eddig a csapat történetében, hogy ennyiszer kisérletezzen és ne sikerüljön gólt ütni. 2006-ban, a Phonix otthonában 19 kaura lövésből sem jött össze a gól.